XJAX8000 Japani-tapahtumaprojekti (1–3 op)
Kuvaus
Tällä opintojaksolla opiskelijat suunnittelevat ja toteuttavat Japani‑päivän sekä 1–2 tapahtumaa osana laajempaa tapahtumasarjaa. Työskentely tapahtuu opiskelijatiimeissä opettajien kevyessä ohjauksessa. Opintojakson aikana opiskelijat
- kehittävät monikielisen viestinnän taitojaan esimerkiksi viestimällä japaniksi, suomeksi ja englanniksi eri kohderyhmille.
- harjoittelevat projektinhallintaa suunnittelemalla, aikatauluttamalla ja toteuttamalla tapahtumia tiimityössä.
- vahvistavat tiimityö- ja työelämätaitojaan, kuten vastuun jakamista, toimimista monikielisissä ja -kulttuurisissa tiimeissä sekä yhteistyötä yritysten ja muiden sidosryhmien (esim. Toyota, JAL, Cefmof) kanssa.
Opiskelijoilla on mahdollisuus vaikuttaa opintojakson laajuuteen ja vaativuuteen valitsemansa roolin (esim. tiiminvetäjä tai tiimin jäsen) kautta.
Osaamistavoitteet
Kurssin suoritettuaan opiskelija
tunnistaa projektinhallinnassa tarpeellisia taitoja, kuten aikataulutusta, omatoimisuutta ja tiimityötaitoja, ja on päässyt soveltamaan niitä käytännössä
osaa huomioida viestinnässään ja kielivalinnoissaan esimerkiksi kohdeyleisön tarpeita tai brändiohjeita
on tutustunut japanilaistyylisen asioiden viimeistelyn, hiomisen ja hyvän kävijäkokemuksen varmistamisen (omotenashi) taitoihin ja päässyt soveltamaan näitä taitoja osana opiskelijoiden toteuttamaa projektia.