LM00CN29 Metsämaan ekologia (4 op)

Verkosto-opintojakso

Verkosto: Biodiversiteettikoulutusverkosto

Tämä opintojakso on tarjolla Biodiversiteetti-verkostossa. Verkoston opinnot ovat tarjolla seuraavien koulutusten opiskelijoille:

  • Biologian kandidaatti- ja maisterikoulutus
  • Ympäristö- ja vesistötieteiden kandidaatti- ja maisterikoulutus
  • Akvaattisten tieteiden maisterikoulutus
  • Master's Degree Education in Aquatic Science
  • Ekologian ja evoluutiobiologian maisterikoulutus
  • Master's Degree Education in Ecology and Evolutionary Biology
  • Solu- ja molekyylibiologian maisterikoulutus
  • Ympäristötieteen maisterikoulutus

Lisätietoja verkostosta →

Arviointiasteikko:
0-5
Suorituskieli:
suomi

Kuvaus

• maaperäeliöiden (eläimet, sienet, mikrobit) ja juurten tutkimusmenetelmät • maaperä eliöiden elinympäristönä • maaperän eliöryhmät ja niiden rooli metsän hiili, typpi ja mineraaliravinnekierrossa • metsänkäsittelyn vaikutus metsämaan eri eliöryhmiin ja niiden toimintaan

Osaamistavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija • tuntee metsämaan eliöiden tutkimuksen perusmenetelmät • hallitsee metsämaan keskeiset eliöryhmät ja niiden metsän roolin hiili- ja ravinnekierrossa • ymmärtää millainen metsämaa on eliöiden elinympäristönä • osaa soveltaa tietojaan metsämaan monimuotoisuuden ylläpidossa ja metsämaan hoidossa. Opintojakso kehittää seuraavia geneerisiä taitoja: kestävyys ja vastuullisuus, kriittinen ajattelu, oman asiantuntijuuden tunnistaminen ja kehittäminen, vuorovaikutus ja viestintä.

Lisätietoja

Opetetaan joka toinen lukuvuosi (parittoman vuoden keväällä). Kampus: Joensuu

Esitietojen kuvaus

Metsämaatiede (LM00CM50 / LM00EN60 1.8.25 alkaen) tai vastaavat tiedot