CMBS1106 Kuvantaminen solubiologiassa (6 op)

Opinnon taso:
Syventävät opinnot
Arviointiasteikko:
0-5
Suorituskieli:
englanti, suomi
Vastuuorganisaatio:
Bio- ja ympäristötieteiden laitos
Opetussuunnitelmakaudet:
2025-2026, 2026-2027, 2027-2028

Kuvaus

Kurssilla perehdytään moniulotteiseen konfokaalimikroskopointiin, immunofluoresenssinäytteiden valmistukseen, elävien solujen kuvantamiseen ja mikroskopiadatan kvantitatiiviseen analyysiin.

Transmissioelektronimikroskopia: solu- ja kudosnäytteiden valmistaminen mikroskopointia varten (sekä muovi- että jääleiketekniikka), mikroskoopin käyttö ja mikroskopointi. Kurssiin kuuluu kirjallisuuteen perustuva esitelmä.


Osaamistavoitteet

Kurssin jälkeen opiskelija osaa sekä teorian että käytännön perustyöskentelystä konfokaalimikroskoopilla ja transmissioelektronimikroskoopilla. Hän osaa kuvailla myös mikroskopian erikoistekniikat liittyen elävien solujen mikroskopointiin ja elektronimikroskooppisiin muovi- sekä jääleiketekniikoihin. Lisäksi hän on harjoitellut käytännössä elävien solujen kuvaamista, kuvatun datan analysointia, näytteiden valmistusta elektronimikrsokopiaan ja näytteiden elektronimikroskooppista immunoleimaamista.
Hän hallitsee aihepiirin keskeisen englanninkielisen termistön ja pystyy suunnittelemaan ja toteuttamaan sekä kriittisesti arvioimaan mikroskooppisia tutkimuksia.

Esitietojen kuvaus

BENA2017, 2018

Oppimateriaalit

Luento-pdf:t, esitenttimateriaali

Suoritustavat

Tapa 1

Kuvaus:
Suorita ensin luento-osuus Optinen mikroskopia (NANS1008) ja tämän jälkeen laboratoriotyöt.
Opetusajankohta:
Periodi 4, Periodi 3
Valitaan kaikki merkityt osat
Suoritustapojen osat
x

Laboratoriotyöt (4.5 op)

Tyyppi:
Osallistuminen opetukseen
Arviointiasteikko:
0-5
Suorituskieli:
englanti, suomi

Opetus

x

Optinen mikroskopia (1.5 op)

Tyyppi:
Osallistuminen opetukseen
Arviointiasteikko:
0-5
Suorituskieli:
englanti

Opetus