[edellinen] [sisällys] [seuraava]

Tietotekniikan laitoksen henkilökunta

Hallinto

Nimike, nimi
Huone
Sähköposti
Laitoksen johtaja, prof. Tuomo RossiAgC 417.2tuomo.j.rossi@jyu.fi
Laitoksen varajohtaja, prof. Tapani RistaniemiAgC 526.3tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Amanuenssi Jaana MarkkanenAgC 416.2amanuenssi@mit.jyu.fi
Osastosihteeri Outi Hynninen (opintoasiat)AgC 416.3tie-opintoasiat@mit.jyu.fi
Tutkimusavustaja Marja-Leena RantalainenAgC 422.4marja-leena.rantalainen@jyu.fi
Suunnittelija Kati ValpeAgC 423.1kati.j.valpe@jyu.fi

Opetus- ja tutkimushenkilökunta

Nimi
Huone
Sähköposti
Professorit
Hämäläinen, Timo, FTAgC 335.2timo.t.hamalainen@jyu.fi
Kärkkäinen, Tommi, FTAgC 419.2tommi.karkkainen@jyu.fi
Miettinen, Kaisa, FT, vararehtori AgC 426.4kaisa.miettinen@jyu.fi
Mäkinen, Raino A.E., FTAgC 425.2raino.a.e.makinen@jyu.fi
Neittaanmäki, Pekka, FT, dekaani AgC 421.2pekka.neittaanmaki@jyu.fi
Ristaniemi, Tapani, FT, laitoksen varajohtaja AgC 526.3tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Rossi, Tuomo, FT, laitoksen johtaja AgC 417.2tuomo.j.rossi@jyu.fi
Terziyan, Vagan, PhDAgC 521.4vagan.terziyan@jyu.fi
Tiihonen, Timo, FT, varadekaani AgC 422.3timo.tiihonen@jyu.fi
Opetushenkilökunta
Cochez, Michael Serge, tohtorikoulutettavaAgC 521.5michael.s.l.cochez@jyu.fi
Cong, Fengyu, tutkijatohtori, FTAgC 525.4fengyu.cong@jyu.fi
Ekonoja, Antti, tohtorikoulutettavaAgC 522.3antti.j.ekonoja@jyu.fi
Hakanen, Jussi, yliassistentti, FT, Hyvis, op.neuv. (LT) AgC 524.2jussi.hakanen@jyu.fi
Hartikainen, Markus, tutkijatohtori, FTAgC 419.4markus.hartikainen@jyu.fi
Heimbürger, Anneli, erikoistutkija, TkTAgC 415.1anneli.a.heimburger@jyu.fi
Hiltunen, Leena, tutkijatohtori, FT, opintoneuvoja (KT) AgC 523.3leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Isomäki, Hannakaisa, tutkimusjohtaja, FTAgC 521.2hannakaisa.isomaki@jyu.fi
Isomöttönen, Ville, tutkijatohtori, FTAgC 414.2ville.isomottonen@jyu.fi
Itkonen, Jonne, lehtori, FLAgC 415.2jonne.itkonen@jyu.fi
Kaihlavirta, Auri, projektitutkijaAgC 417.3auri.kaihlavirta@jyu.fi
Kaijanaho, Antti-Juhani, yliopistonop./tohtorikoul.AgC 416.1antti-juhani.kaijanaho@jyu.fi
Khriyenko, Oleksiy, tutkijatohtori, FTAgC 522.2oleksiy.o.khriyenko@jyu.fi
Lahtonen, Tommi, yliopistonopettaja/tohtorikoul.AgC 522.3tommi.j.lahtonen@jyu.fi
Lakanen, Antti-Jussi, tohtorikoulutettavaAgC 414.2antti-jussi.lakanen@jyu.fi
Lappalainen, Vesa, lehtori, FTAgC 418.3vesa.t.lappalainen@jyu.fi
Mali, Olli, tutkijatohtori, FTAgC 321.4olli.mali@jyu.fi
Männikkö, Timo, yliopistonopettaja, FT, opintoneuvoja AgC 414.3timo.mannikko@jyu.fi
Mönkölä, Sanna, tutkijatohtori, FTAgC 424.1sanna.monkola@jyu.fi
Nieminen, Paavo, tohtorikoulutettava, opintoneuv. (OT) AgC 419.4paavo.j.nieminen@jyu.fi
Santanen, Jukka-Pekka, lehtori, FTAgC 418.2jukka-pekka.santanen@mit.jyu.fi
Tirronen, Ville, tutkijatohtori, FTAgC 415.2ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Tuovinen, Tero, projektitutkija, FTAgC 423.1tero.tuovinen@jyu.fi
Valjus, Kirsi, yliassistentti, FTAgC 414.5kirsi.valjus@jyu.fi
Viinikainen, Ari, lehtori, FTAgC 334.4ari.viinikainen@jyu.fi


Nimi
Huone
Sähköposti
Muu henkilökunta
Abdi Mahmoudaliloo, Younes, tohtorikoulutettavayounes.abdi@jyu.fi
Airaksinen, Tuomas, tutkijatohtoriAgC 423.3tuomas.airaksinen@jyu.fi
Anjam, Immanuel Ben, tohtorikoulutettavaAgC 321.3immanuel.anjam@jyu.fi
Asikainen, Matti, tutkimusavustajamatti.tu.asikainen@jyu.fi
Auvinen, Vili, tutkimusavustajavili.k.auvinen@student.jyu.fi
Banichuk, Nikolay, tutkimusprofessori, osa-aik. nikolay.n.banichuk@jyu.fi
Chernov, Sergey, tohtorikoulutettavaAgC 525.3sergey.a.chernov@jyu.fi
Craenen, Bart, tutkijatohtoribart.g.w.craenen@jyu.fi
David, Gil, yliopistotutkijagil.david@jyu.fi
Eskelinen, Matti, tohtorikoulutettavamatti.j.eskelinen@jyu.fi
Gonchukov, Pavel, tohtorikoulutettavapavel.y.gonchukov@student.jyu.fi
Gontarenko, Andrii, tutkimusavustajaandrii.2.gontarenko@student.jyu.fi
Hallamäki, Antti, projektitutkijaAgB 436.3antti.hallamaki@jyu.fi
Heikkilä, Sami, projektitutkijasami.p.heikkila@jyu.fi
Heikkinen, Lauri, tutkimusavustajalauri.m.heikkinen@student.jyu.fi
Hotokka, Pekka, projektitutkijaAgC 323.3pekka.hotokka@jyu.fi
Hytönen, Vesa, tohtorikoulutettavavesa.a.hytonen@jyu.fi
Ivannikova, Elena, tohtorikoulutettavaAgC 417.1elena.v.ivannikova@student.jyu.fi
Jeronen, Juha, tutkijatohtoriAgC 422.1juha.jeronen@jyu.fi
Juutinen, Sanna, tutkijatohtoriAgC 523.2sanna.k.juutinen@jyu.fi
Juvonen, Antti, tohtorikoulutettavaAgC 334.2antti.k.a.juvonen@jyu.fi
Kaikova, Olena, yliopistotutkijaAgC 521.4olena.o.kaikova@jyu.fi
Kalmbach, Antoine, tutkimusavustajaAgC 325antoine.kalmbach@jyu.fi
Kansanaho, Jarno, projektitutkijaAgD 124.1jarno.m.kansanaho@jyu.fi
Kataja, Juhani, projektitutkija, osa-aik. -
Kauppinen, Olli, tohtorikoulutettavaAgC 325.3olli.p.kauppinen@student.jyu.fi
Kemppainen, Jukka, projektitutkijaAgC 323.3jukka.j.m.kemppainen@jyu.fi
Kenttälä, Veera, tutkimusavustajaveera.i.kenttala@student.jyu.fi
Keronen, Seppo, projektitutkija, osa-aik. seppo.r.keronen@jyu.fi
Kettunen, Pauli, tutkimusavustajaAgC 325.3pauli.t.kettunen@student.jyu.fi
Kiseleva, Maria, tohtorikoulutettava, osa-aik. maria.m.kiseleva@student.jyu.fi
Kurkinen, Erkki, projektipäällikköAgC 523.4erkki.l.kurkinen@jyu.fi
Kutvonen-Lappi, Titta, projektitutkijaAgC 413titta.e.kutvonen-lappi@jyu.fi
Kuula, Iina, tutkimusavustajaiina.e.kuula@jyu.fi
Kuznetsov, Nikolay, tutkijatohtorinikolay.kuznetsov@jyu.fi
Laitinen, Jarkko, projektitutkijajarkko.p.laitinen@jyu.fi
Lehto, Martti, projektitutkija, osa-aik. AgD 401martti.j.lehto@jyu.fi
Malinen, Marko, projektitutkijamarko.j.malinen@jyu.fi
Maslov, Alexandr, tohtorikoulutettavaalexandr.maslov@jyu.fi
Matculevich, Svetlana, tohtorikoulutettavaAgC 321.4svetlana.v.matculevich@jyu.fi
Mininno, Ernesto, tutkijatohtoriernesto.e.mininno@jyu.fi
Mirja, Lievonen, projektitutkijaAgC 412mirja.a.lievonen@jyu.fi
Mondal, Riaz Uddin, tohtorikoulutettavariaz.u.mondal@student.jyu.fi
Myllykoski, Mirko, tohtorikoulutettavamirko.myllykoski@jyu.fi
Mäkelä, Tiina, projektitutkijatiina.m.makela@jyu.fi
Nandi, Asoke, tutkimusprofessori, osa-aik. asoke.k.nandi@jyu.fi
Neri, Ferrante, akatemiatutkijaAgC 423.2ferrante.neri@jyu.fi
Nieminen, Jouko, projektipäällikköAgC 324.2jouko.k.nieminen@jyu.fi
Ojalehto, Vesa, tohtorikoulutettavaAgC 426.1vesa.ojalehto@jyu.fi
Ottis, Rain, tutkijatohtori, osa-aik. rain.ottis@jyu.fi
Periaux, Jacques, tutkimusprofessori, osa-aik. AgC 421.3jacques.j.periaux@jyu.fi
Poikolainen, Ilpo, tohtorikoulutettavailpo.poikolainen@jyu.fi
Puchko, Oleksandr, tohtorikoulutettava, osa-aik. AgC 334.3oleksandr.puchko@jyu.fi
Puranen, Tuukka, tutkijatohtoriAgC 323.1tuukka.puranen@jyu.fi
Puupponen, Hannu-Heikki, projektitutkijaAgC 322.3hannu-heikki.s.puupponen@jyu.fi
Pölönen, Ilkka, projektitutkija/tohtorikoulutettavaAgC 322.1ilkka.polonen@jyu.fi
Ranta, Markku, projektitutkija, osa-aik. markku.t.ranta@jyu.fi
Rasku, Jussi, tohtorikoulutettavaAgC 323.2jussi.rasku@jyu.fi
Repin, Sergey, tutkimusprofessori, osa-aik. AgC 321.5sergey.repin@mit.jyu.fi
Resh, Amit, projektitutkija-
Ruohonen, Toni, tutkijatohtoriAgB 436.4toni.ruohonen@jyu.fi
Räbinä, Jukka, tohtorikoulutettavajukka.o.rabina@student.jyu.fi
Räisänen, Tuomo, tohtorikoulutettavatuomo.raisanen@mit.jyu.fi
Saksa, Tytti, tohtorikoulutettava, osa-aik. AgC 321.2tytti.saksa@jyu.fi
Sayenko, Oleksandr, projektitutkija, osa-aik. oleksandr.sayenko@jyu.fi
Semenov, Alexander, tutkijatohtori, FTAgC 533.1alexander.v.semenov@jyu.fi
Sindhya, Karthik, tutkijatohtoriAgC 422.1karthik.sindhya@jyu.fi
Sipola, Tuomo, tohtorikoulutettavatuomo.s.sipola@jyu.fi
Sriyananda, Mattaka Gamage, tohtorikoulutettavagamage.m.s.sriyananda@jyu.fi
Tirronen, Maria, tohtorikoulutettavamaria.tirronen@jyu.fi
Toivanen, Jari, yliopistotutkija, osa-aik. jari.a.toivanen@jyu.fi
Toivanen, Jukka, tutkijatohtoriAgC 424.2jukka.i.toivanen@jyu.fi
Tsatsishvili, Valeri, tohtorikoulutettavavaleri.v.tsatsishvili@jyu.fi
Turkka, Jussi, projektitutkija, osa-aik. jussi.t.turkka@jyu.fi
Vaara, Visa, tutkimusavustajavisa.v.w.vaara@student.jyu.fi
Valpe, Kati, suunnittelijaAgC 423.1kati.j.valpe@jyu.fi
Varsaluoma, Jukka, projektitutkijaAgC 323.4jukka.varsaluoma@jyu.fi
Wartiainen, Pekka, projektitutkijaAgC 419.4pekka.wartiainen@jyu.fi
Watanabe, Chihiro, tutkimusprofessori, osa-aik. chihiro.c.watanabe@jyu.fi
Ylönen, Sami, tutkimuskoordinaattorisami.ylonen@jyu.fi
Zaidenberg, Nezer, tutkijatohtorinezer.j.zaidenberg@jyu.fi
Zolotukhin, Mikhail, tohtorikoulutettavamikhail.m.zolotukhin@jyu.fi


Dosentit

Nimi, tarkennus, sähköposti
Bräysy, Olli, KTT (SIMO, diskreetti optimointi) Jyväskylän yliopisto
Canny, John, Prof (TIE, monitieteiset sovellukset) University of California, Berkeley
Cong, Fengyu, Dr. (Signaalinkäsittely) Jyväskylän yliopisto
Dementieva, Maria, FT (Game theory and its applications in Industrial Organization and Environmental Economics)
Egiazarian, Karen, Prof, TkT (Tietoliikenne, matemaattiset metodit signaaliprosessoinnissa) Tampereen teknillinen yliopisto
Eirola, Timo, Prof. (Matemaattinen tietojenkäsittely) Teknillinen korkeakoulu
David, Gil, Dr. (Networking and Cyber Security) Jyväskylän yliopisto
Fukuda, Kayano, Dr. (Dynamics of Innovation Systems) Japan Science and Technology Agengy
Haario, Heikki, Prof, FT (Sovellettu matematiikka ja matemaattinen mallinnus) Lappeenrannan tekn. korkeakoulu
Hara, Veikko, Prof, FT (Tietoliikennetekniikka) TeliaSonera Oyj
Haslinger, Jaroslav, Prof, RNDr (Sovellettu matematiikka) Kaarlen yliopisto, Praha
Heikkola, Erkki, FT (SIMO) Numerola Oyj
Hämäläinen, Jari, Prof, FT (TIE) Kuopion yliopisto
Kankaanranta, Marja, KT (OPE, erit. digitaaliset oppimisympäristöt) Jyväskylän yliopisto
Korotov, Sergei, FT (TIE) Teknillinen korkeakoulu
Koskinen, Jussi, KTT (Ohjelmistotekniikka, erityisesti ohjelmistojen ylläpito ja evoluutio) Jyväskylän yliopisto
Kuusisto, Rauno, FT (Informaatioturvallisuus) Puolustusvoimien teknillinen tutkimuslaitos
Kuzmin, Dimitri, FT (Computational Fluid Dynamics and Scientific Computing) University of Dortmund
Lahdelma, Risto, Prof, TkT (Sov. mat., erit. systeemi- ja oper.tutk.) Turun yliopisto
Laitinen, Erkki, FT (TIE) Oulun yliopisto
Luostarinen, Kari, FT (Tietoliikenne ja tiedonlouhinta) Metso Paper
Marinov, Corneliu, Dr. (Sovellettu matematiikka) Bukarestin polytekninen instituutti
Maury, Bertrand, Dr. (SIMO) Pariisin yliopisto, Paris6
Miettinen, Kaisa, Prof, FT (SIMO) Jyväskylän yliopisto
Murgu, Alexandru, FT (Tietoliikenne) British Telecom Networks Research Centre
Mäkelä, Marko, FT (SIMO) Jyväskylän yliopisto
Männikkö, Timo, FT (TIE) Jyväskylän yliopisto
Pauly, Dirk, PhD (SIMO) Universität Duisburg-Essen
Pechenizkiy, Mykola, FT (Data Mining for Industrial Applications) Eindhoven University of Technology
Periaux, Jacques, FT (TIE) Jyväskylän yliopisto
Pohjolainen, Seppo, Prof. (Sovellettu matematiikka) Tampereen teknillinen yliopisto
Pyötsiä, Jouni, TkT (TIE, erit. ICT ja sul. äly prosess. hallinnassa) Metso Automation
Raatikainen, Pertti, TkT (Tietoliikenne) VTT
Rahola, Jussi, TkT (SIMO) Nokia Oyj
Repin, Sergey, Prof, FT (SIMO) Steklov Institute of Mathematics, St. Petersburg
Ristaniemi, Tapani, Prof, FT (MOB) Jyväskylän yliopisto
Saranen, Jukka, Prof. (Matematiikka)
Sayenko, Oleksandr, FT (Mobile Systems)
Stenberg, Rolf, TkT (Sovellettu matematiikka) Teknillinen korkeakoulu
Tarvainen, Pasi, FT (SIMO) Numerola Oy
Terziyan, Vagan, Prof, PhD (TIE, erit. tietämyksen hallinta ja älykkäät sovellukset) Jyväskylän yliopisto
Tiba, Dan, PhD (Sovellettu matematiikka) Romanian akatemian matemat. instituutti
Toivanen, Jari, FT (SIMO) Jyväskylän yliopisto
Zakharov, Victor, Prof, Dr. (SIMO, erit. päätöksenteko epävarmuuden vallitessa) St. Petersburg State University



[edellinen] [sisällys] [seuraava]